راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد

ماکو ورود به پرتال گردشگری منطقه

ماکو یکی از بزرگ‌ترین مناطق آزاد جهان است که بیش از سیصد اثر تاریخی در آن ثبت شده. این منطقه کوهستانی که از نظر طبیعی نیز بسیار زیباست، با میهمان‌نوازی و فرهنگ غنی مردمانش، غذاهای محلی، صنایع دستی و سوغاتش شناخته می‌شود. شهر ماکو را به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص آن، شهر سنگی می‌نامند.

منطقه آزاد ماکو در کنار کوه‌های مرتفعش که فضایی مناسب برای ورزش‌های هوایی است، دشت‌های وسیع و زیبایی دارد که از جمله زیستگاه‌های ارزشمند و مهم منطقه به شمار می‌روند. منطقه حفاظت شده آغگل با حیات وحش خاصش یکی از این زیستگاه‌هاست. منشورهای بازالتی ماکو با ستون‌های منظم آتشفشانی هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس که گفته می‌شود در سال ۳۰۰ میلادی احداث شده، گور دخمه ایوان فرهاد (بام فرهاد) که قدمت آن به قرن هشتم پیش از میلاد بازمی‌گردد، کاخ باغچه جوق ماکو با معماری خاص و زیبای آن، دریاچه زیبای سد مارون که برای ماهیگیری نیز مناسب است و آبشارهای زیبا در کنار هزاران جاذبه طبیعی و تاریخی دیگر، منطقه ماکو را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کشور تبدیل کرده است.

آب و هوای ماکو نسبتاً سرد و خشک است و در فصل‌های تابستان نسبتاً گرم و در فصل زمستان سرد است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه اواخر زمستان و اوایل بهار است.

امکانات اقامتی و تفریحی بسیاری در این منطقه برای گردشگران احداث شده است. در کنار این امکانات، مراکز تجاری مختلف از جمله بازار بزرگ مرزی منطقه نیز از جمله دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند.

نسخه بتا