راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

 منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حاشیه خلیج فارس و در محدوده 46 هزار هکتاری استان بوشهر قرار گرفته است که مشتمل بر سه منطقه پارس یک ( پارس جنوبی ) با 14 هزار هکتار در شهرستان عسلویه، پارس دو در محدوده 16 هزار هکتاری شهرستان کنگان و پارس سه  شامل 16 هزار هکتار از محدوده ی شهرستانهای دیر، دشتی، تنگستان و بوشهر را در بر می گیرد.

این سازمان بـه نمایندگـی از وزارت نـفت و شـرکت ملی نفت ایـران وظیـفه اداره و راهبری حـوزه عملیاتی پشتیبانی پـارس جنوبی، پـارس کنگان و پـارس شمالی را برعهده دارد، فعالیتـهای اصـلی شامل تعریف، تصویب (طراحی، اجراء، بهـره برداری و نگهداری) ایجاد و احداث زیر ساخت های عمومی مانند راه، راه آهن، بنـدر، فرودگاه، برق، آب و مدیریت و راهبری منطقه جـزء وظایف و مـاموریت های اصلـی آن اسـت و سه منطقه پـارس یک (پـارس جنوبی) منطقه پارس دو (پارس کنگان و منطقه پارس سه (پارس شمالی) با 16 هزار هکتار مسـاحت با هـدف پشتیـبانی از طرح توسعه بزرگترین میدان گـازی جهـان(میدان گـازی مشتـرک پـارس جنوبی) و نیـز 5 میدان گازی گلشن، فردوسی، مند، پارس شمالی و فرزاد درسال 1377 تاسیس شده است. 

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، این موهبت خدادادی ایران اسلامی،با وسعت 46هزار هکتار در کرانه خلیج فارس و استان بوشهر دارای ظرفیت سرمایه گذاری و اشتغال زایی بالایی است. فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس با ظرفیت 1 میلیون مسافر در سال، بندر خدماتی و پتروشیمی با 25 پست اسکله و وجود فازهای پالایشگاهی و پتروشیمی قابلیت بالایی برای استقرار صنایع نفت و گاز، صنایع پایین دستی، صنایع خدماتی و حتی گردشگری فراهم می‌سازد. بر همین اساس، از کلیه سرمایه‌گذاران دعوت می‌شود که برای آشنایی هر چه بیشتر با این منطقه استراتژیک، میهمان ما در پارس جنوبی باشند.

سخاوت اسدی

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

مزایای اختصاصی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

90,000

حجم اشتغال

750

تولید گاز(میلیون مترمکعب )

بزرگترین منطقه ویژه تخصصی نفت و گاز و صنایع وابسته

مناطق عملیاتی

  • منطقه پارس 1 (پارس جنوبی):  این منطقه با 14 هزار هکتار وسعت شامل 16 فاز فرآوری گاز و 15 مجتمع پتروشیمی و نیز صنایع پایین دستی پتروشیمی، صنایع مختلف مرتبط و صنایع نیمه سنگین است که فازهای 1 تا 10 به بهره برداری رسیده است و فازهای 15، 16، 17، 18، 20 و 21 نیز در این منطقه در حال ساخت می باشد.
  • منطقه پارس 2 (پارس کنگان): اراضی منطقه پارس 2 (پارس کنگان) به وسعت 16 هزار هکتار، شامل 8 فاز پالایشگاهی و یک طرح LNG می باشد. ساخت فازهای 11، 12، 13، 14، 19، 22، 23 و 24 و کارخانه ی (IRAN LNG) در این منطقه برنامه ریزی شده است.
  • منطقه پارس 3 (پارس شمالی): اراضی پارس شمالی 16 هزار هکتار است که به منظور پشتیبانی از طرح توسعه برخی میادین مهم هیدروکربوری اختصاص یافته است. میدان های گازی پارس شمالی، گلشن، فردوسی و فرزاد A و B در این حوزه عملیاتی قرار دارند.

فرودگاه بــین المللی خلیج فارس

سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس در راستای ایجاد زیر ساخت های اساسی لازم برای نیل به اهداف تعیین شده و پاسخگویی به نیازمندی ها و تامین پیش نیاز های اجرای هرچه سریع تر پروژهای متعدد و عظیم صنایع گاز و پتروشیمی و توسعه اجتماعی واقتصادی منطقه ویژه به عنوان قطب صنعت گاز و پتروشیمی کشور در سال1381 احداث یک فرودگاه جدید در منطقه عسلویه را ضروری تشخیص داده ودر دستور کار قرار داد که در فرودین 1385 به بهر برداری رسید .فرودگاه بین المللی خلیج فارس در جنوب شرقی استان بوشهر و در ارتفاع  21 پا از سطح دریا در زمینی به مساحت 700 هکتار در سال 1385 با ماموریت ارایه خدمات فرودگاهی .ناوبری وهوانوردی جهت پذیرش پرواز های  داخلی و بین المللی توسط سازمان منطقه ویژه به منظور حمل و نقل مسافر و بار طراحی و احداث شده است .این فرودگاه با داشتن  قریب به 6 هزار پرواز پرواز داخلی، ورودی و خروجی و جابجایی بیش از یک میلیون مسافر در سال از نظر تعداد پرواز و تجهیزات ناوبری از جایگاه ویژه ای در سطح کشور برخوردار است.

 

مجتمع بندری پارس

شرکت ملی نفت ایران جهت ارائه خدمات بندری به شناورهای ورودی حامل کالاهای پروژه ای پالایشگاهها و پتروشیمی ها و سایر صنایع وابسته و محصولات تولیدی صادراتی وهمچنین شناورهای خدماتی نسبت به طراحی و ساخت مجتمع بندری پارس ، مشتمل بر بندر خدماتی و بندر پتروشیمی  پارس و گوی های شناور SBM اقدام نموده است.که جمعاَ دارای 25 پست اسکله و دو گوی شناورمی باشد بندر خدماتی پارس دارای 10 پست اسکله، دو موج شکن غربی و شرقی به ترتیب با طول 2280 و 1002 متر ، حوضچه ای به مسـاحت 96.5 هکتار با پسکـرانه ی 150 هکـتار می باشد.

مجتمع بندری پارس به عنوان شاهرگ اصلی  واردات و صادرات کالا در منطقه یکی از عوامل مهم جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی می باشد .

 

فاز های پالایشگاهی

از مجموع 24 فاز پالایشگاهی (معادل 28 فاز) در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال حاضر 12 فاز پالایشگاهی ( 1 تا 15و 16) درحال بهره برداری می باشد. طبق استانداردهای موجود به طور میانگین به ازای هر فاز یک سکو و حدود 10 حلقه چاه فعال در دریا وجود دارد که گاز و میعانات گازی موجود در مخزن پارس جنوبی را به همراه آب شور از طریق خطوط لوله 36 اینچی به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس وارد می کند. روزانه به هر فاز حدود 1 میلیارد فوت مکعب گاز معادل 6 / 28 میلیون متر مکعب، وارد می شود و بطور متوسط 25 میلیون متر مکعب گاز شیرین سازی می گردد. هر فاز در روز همچنین معادل 40 هزار بشکه میعانات گازی و 200 تن گوگرد تولید می کند. در فاز 4 و 5 علاوه بر این محصولات، عملیات استحصال اتان و بوتان و پروپان) بصورت مایع انجام می شود

 

طرح های توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی

لایه های نفتی پارس جنوبی در فاصله تقریبی 100 کیلومتری ساحل ایران در خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر قرار دارد  قرارداد توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه پترو ایران به عنوان پیمانکار در اسفند 1383 امضا شده است . این شرکت ، اجرای این طرح را در دو فاز در دست اجرا دارد. در فاز نخست این طرح که برای تولید روزانه 35 هزار بشکه نفت برنامه ریزی شده است، 213میلیون دلار سرمایه گذاری شده است و در فاز دوم این طرح ، پس از بررسی رفتار میدان در صورت توجیه اقتصادی آن ، برای تولید 54 هزار بشکه در روز اجرا خواهد شد . فاز نخست این طرح با حفاری 6 چاه افقی جدید آغاز گردید که 3 چاه به صورت تک شاخه ای می باشند .حفاری این چاهها توسط Template  انجام شده است .

 صنایع پتروشیمی

در کنار فازهای عظیم پالایشگاهی ،احداث صنایع پتروشیمی در 1400 هکتار زمین در نظر گرفته شده تا در دو فاز با فراوری محصولات اولیه ی فاز ها ،ارزش افزوده ی بیشتری نصیب کشور شود. تولید مقادیر قابل توجهی اتان، گاز مایع ،میعانات گازی، گوگرد و همچنین گاز طبیعی از میدان عظیم گازی پارس جنوبی، توسط پالایشگاه های احداث شده در منطقه پارس، می تواند بعنوان یکی از عوامل رشد و توسعه صنایع پتروشیمی در کشور عمل کند، به همین منظور ساخت 25 مجتمع عظیم پتروشیمی به همراه تاسیسات جانبی مورد نیاز در دستور کار شرکت ملی  صنایع پتروشیمی ایران قرار دارد .

 

طرح فراگیر پالایشی سیراف

طرح فراگیر پالایشی سیراف بعنوان یکی از مهمترین طرحهای دولت تدبیر و امید بمنظور بسترسازی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت نفت با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، بطور جدی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

طرح پالایشی سیراف که با هدف احداث ٨ پالایشگاه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با ظرفیت ٤٨٠ هزار بشکه میعانات گاز ( هر پالایشگاه ٦٠ هزار بشکه) اجرا خواهد شد، دارای یک شرکت تاسیسات جانبی (یوتیلیتی) و پشتیبانی است.

 

بندر پتروشیمی پارس

بندر پتروشیمی پارس با 15 پست اسکله (6 اسکله مایعات، 2 اسکله مایعات گازی و 7 اسکله جامدات) با آبخور 15 الی 32 متر و ظریفت کل 35 میلیون تن ( 29 میلیون تن مایعات و مایعات گازی و 6 میلیون تن جامدات) با قابلیت پهاودهی کشتی تا ظرفیت 70 هزارتن و ظرفیت تخلیه و بارگیری 170 الی 2250 تن در ساعت در دو فاز به بهره برداری رسید. سالیانه قریب به 1200فروند کشتی در این بندر تردد می کنند.

محورهای اصلی کسب و کار در منطقه

صنایع نفت و گاز

صنایع پتروشیمی

صنایع خدماتی

صنایع پایین دستی صنعت نفت و گاز

گالری

راه‌های ارتباطی

ارتباط با مدیر سرمایه‌گذاری منطقه

077-31376000
07731372962
نسخه بتا