راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد


سرمایه گذاری 400 میلیون یورویی آلمانی‌ها برای تولید متانول در چابهار / قاچاق در مناطق آزاد نداریم


معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از 2 مورد سرمایه گذاری خارجی خبر داد و گفت: در مناطق آزاد قاچاق نداریم.


به گزارش فرینا، احمد جمالی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به حضور دو سرمایه گذار خارجی در مناطق آزاد برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اظهار داشت: در حال حاضر یک سرمایه‌گذار آلمانی قرار است در طرح تولید متانول و زنجیره ای پایین‌دستی آن 400 میلیون یورو ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نظر را بیاورد که در منطقه آزاد چابهار این پروژه عملیاتی خواهد شد.
جمالی افزود: این شرکت آلمانی قبلاً هم در ایران کار کرده است. مجوزهای فعالیت از هیات سرمایه گذاری خارجی، وزارت نفت و مناطق آزاد دریافت شده و قرار است فاز اجرایی شروع شود چرا که زمین نیز به این سرمایه‌گذار اختصاص یافته است.
وی در مورد سرمایه‌گذار دوم نیز گفت: یک شرکت چینی بالغ بر 22 میلیون یوان در منطقه آزاد انزلی سرمایه گذاری می کند که در رابطه با سیلندر های چاپ منقوش یا چاپ برجسته است.
معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه قرار بود یک شعبه بانک خارجی نیز در منطقه آزاد چابهار فعالیت کند، افزود: بخشی از مجوزهای آن صادر شده و اطلاعاتش برای بانک مرکزی فرستاده شد تا نظر بدهد. این بانک مربوط به کشور انگلیس است.
جمالی با تاکید بر اینکه در مناطق آزاد قاچاق نداریم، تصریح کرد: احتمال خطا و ایجاد فساد در ورود و خروج کالا بسیار محدود است و با سامانه های که راه افتاده، قاچاق نداریم.
وی با اشاره به اینکه سال 98 بالغ بر 3 میلیارد دلار مجوز فعالیت کالاهای تجاری در مناطق مصوب شد، گفت: 2 میلیارد و 700 میلیون دلار آن سال گذشته محقق شد. همچنین در رابطه با کالاهای مسافری نیز 524 میلیون دلار مصوب شده که عملکرد 324 میلیون دلاری داشت.


نسخه بتا