راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد


مشاور رییس جمهور؛

«روز کیش» سرآغاز حرکت های توسعه ای در حوزه های «فرهنگ و هنر»


مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: بهره برداری از پروژه های مختلف در حوزه های «فرهنگی، اجتماعی، هنری، گردشگری» به مناسب گرامی داشت 20 آبان «روز کیش» یکی از اقدامات مهم در منطقه آزاد کیش است.


به گزارش فرینا، مرتضی بانک، امروز (سه شنبه 20 آبان) در حاشیه بهره برداری از پروژه های مختلف کیش، آزاد سازی رینگ ساحلی منطقه و ایجاد دسترسی گردشگران و مردم به تمام زاویای جزیره زیبای کیش را یکی از اقدامات ارزشمند سازمان منطقه آزاد کیش برشمرد و اظهار داشت: با آزاد سازی 37 هکتار از سواحل کیش و اختصاص 20میلیارد تومان برای طراحی و عملیات ساماندهی سواحل و نیز اجرای طرح های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و گردشگری به سرمایه های مادی و معنوی جزیره زیبای کیش، افزوده شده است.
او با بیان این که در بیستم آبان هر سال «روز کیش» مراسم با شکوهی با هدف «معرفی کامل و دقیق تر از زیباترین جزایر کشور در خلیج فارس و موقعیت مهم استراتژیک جزیره کیش از نظر فرهنگ، ادب، تاریخ و سنت» این منطقه برگزار می شود افزود: مردمان بسیار هوشمندی که در طول تاریخ توانسته اند با «هنر، ادبیات، علم و دانش خود و با حضور در دریا و نگاهبانی تاریخی از» از سرمایه های کشور حفاظت کنند، قابل تقدیر و ستایش اند.
مشاور رییس جمهور، نقش مردم کیش در حفظ و توسعه و ارتقای جایگاه مهم «ادب و فرهنگ» این منطقه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با درود و سلام ویژه به مردم جزیره کیش، دست آنان را به خاطر تمام فداکاری ها به گرمی می فشاریم و در مقابل بزرگی، عظمت کیش و مردم این منطقه در حاشیه خلیج فارس زانو می زنیم و ادای احترام می کنیم.
مرتضی بانک در خصوص بوم گردی هایی که مورد نیاز منطقه است و می تواند پیوند میان سنت و مدرنیته در جزیره کیش باشد افزود: به منظور استفاده مردم و آشنایی با فرهنگ بومی کیش و استفاده از ظرفیت های جدید این منطقه و آثار هنری و صنایع دستی در آینده نزدیک شاهد توسعه و تحول خوبی در این حوزه ها خواهیم بود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در رابطه با بهره برداری از «پارک بهارستان و آرین» واقع در فاز 1و2 شهرک نوبنیاد و سه اسکله تفریحی و گردشگری، باغ مجسمه گفت: اقدامات موثری در حوزه اجتماعی، فرهنگی، گردشگری و مردمی در این منطقه از جمله سه اسکله تفریحی و گردشگری که به نام مشاهیر کشور نام گذاری شده به انجام رسیده است. جالب آن که قرار است در سالگرد هر یک از این شعرا مراسم به خصوصی در این اسکله ها برگزار شود. 
مرتضی بانک در خصوص مجموعه آثار شماری از هنرمندان تجسمی کشور در باغ مجسمه با هدف پیوند فرهنگ عمومی و فرهنگ کیش با هنرمندان بزرگ کشور افزود: این اقدام مهم یک نمونه ارزشمندی است که می تواند برای احیای فعالیت های فرهنگی و هنری جزیره کیش تاثیر گذار باشد.
او تصریح کرد: در ادامه پروژه های هتل 5 ستاره آرامیس پلاس و پارلمان زنان کیش افتتاح شدند که یکی از کارهای بسیار ارزشمند گردشگری، فرهنگی و اجتماعی است. تمام مقدمات لازم برای آغاز فعالیت پارلمان زنان در جزیره کیش فراهم شده است و آغاز پارلمان در چارچوب اساسنامه و آیین نامه خاص که مورد تصویب قرار گرفته است از این مجموعه رونمایی خواهد شد.
به گفته مشاور رییس جمهور، زنان جامعه و کشور حضور ساختارمندی در فعالیت های کشور از طریق منطقه آزاد کیش خواهند داشت و می تواند نمونه و الگوی ارزشمندی برای کشور بوده و پیوند بیشتری میان فعالیت اجتماعی زنان با پیشرفت کشور فراهم شود. 

در این مراسم، محمد وکیلی سرپرست معاونت فرهنگی و گردشگری مناطق آزاد، سید محمدرضا مداح مشاور و مدیرکل حوزه ریاست، ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات، معاونین و برخی از مدیران سازمان منطقه آزاد کیش و مسئولان محلی حضور داشتند.


نسخه بتا