دات نت نیوک
  

منطقه آزاد تجاري-صنعتي پیشنهادی مهران

شهرستان مهران يكي از شهرستانهاي مهم استان ايلام و از جمله مناطق استراتژيك كشور است.
شهرستان مهران از نظر اهميت بين المللي در نقطه مرزي قرار دارد كه 225 كيلومترمرز مشترك با كشور عراق است و با سه استان، استان نيسان، استان واسط و استان دياله عراق هم مرز است.
شهرستان مهران داراي منابع غني و سرشار از نفت و گاز است كه هم اكنون وزارت نفت مشغول راه اندازي چاه هاي نفت در منطقه بوده و رودخانه هاي كنجان چم، گاوي، چنگوله، تدوله و گدار خوش از اين شهرستان عبور مي كنند و به د خاك عراق سرازير مي شوند.
آب و هواي اين شهرستان گرم و خشك است به نحوي كه در تابستان به 50 درجه سانتي گراد بالاي صفر مي رسد.
اين منطقه داراي اراضي مستعد كشاورزي مانند دشت مهران، دشت محسن آباد، دشت اميرآباد و دشت صالح آباد است.
تاسيس و راه اندازي منطقه آزاد تجاري-صنعتي مهران به لحاظ شرايط خاص منطقه و ارتباط نزديك و سهل الوصول با استان هاي همجوار عراق و نزديكي به پايتخت كشور عراق و عتبات عاليات از اهميت ويژه اي برخوردار است و به لحاظ راههاي ارتباطي با نزديك بودن به بزرگراه اصلي تهران- خوزستان و ايلام-كرمانشاه مي تواند نقش موثري ايفا نمايد به نحوي كه در ايام اربعين بيش از يك ميليون و پانصد هزار نفر از مرز مهران به عتبات عاليات در عراق مشرف مي شوند.
فعاليت هايي در زمينه تاريخي و ساير اولويت هاي لازم ايجاد منطقه آزاد تجاري-صنعتي مهران مي تواند نقش موثري در فرآيند توسعه استان و صادرات انواع و اقسام كالاها به بازار هدف عراق داشته باشد.

مشخصات

  • کشور همسایه هم مرز:عراق

نقشه منطقه