دات نت نیوک
  

منطقه آزاد تجاري-صنعتي پیشنهادی بانه مریوان

منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه – مریوان در استان کردستان به دلیل ویژگیها و پتانسیل های منطقه از مهمترین و اولویت دارترین پروژه هایی است که اثرات قابل توجه محلی، ملی و بین المللی در امر توسعه استان و کشور خواهد گذاشت.
از جمله این ویژگیها وجود مرز مشترک با کشور عراق و بویژه اقلیم کردستان است که هم اکنون در این منطقه دو مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه وجود داردکه سالانه بالغ بر چند میلیارد دلار صادرات و ترانزیت و صدها میلیون دلار واردات صورت می گیرد. علاوه بر مرزهای رسمی مذکور وجود چند معبر مرزی فعال نیز نشان از ظرفیت های بالای مرز مشترک دارد. منابع غنی نفت و گاز، بازار بزرگ مصرفی و نفتی اقلیم کردستان عراق نیز ویژگی اصلی منطقه همجوار می باشد.
وجود آب فراوان، خاک حاصلخیز و نیروی انسانی جوان و ماهر زمینه ای برای ایجاد صنایع تبدیلی، کشاورزی و از دیگر ویژگیها برای ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان است.
طبیعت بکر و زیبای استان، منطقه اهورایی هورامان، دریاچه زریبار و دهها تالاب وآبشار فصلی، سدهای عظیم و از همه مهمتر فرهنگ متنوع، اصیل و شاد منطقه و همچنین موسیقی غنی که عملاً کردستان را پایتخت موسیقی کشور ساخته بعنوان بستر گسترش صنعت مهم گردشگری استان از دیگر عوامل ضرورت ایجاد منطقه آزاد بانه - مریوان می باشد.
صدها نوع ماده معدنی ارزشمند همچون طلا، سنگهای تزئینی منحصر بفرد، سنگ آهن و .... و امکان ایجاد صنایع فرآوری و تبدیل آنها از دیگر زمینه های ایجاد این منطقه است.
مهمترین اهداف ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه- مریوان؛
از جمله مهمترین اهداف ایجاد این منطقه که در راستای اهداف بلندمدت نظام و سیاستهای اسناد بالادستی همچون اسناد توسعه ملی و منطقه ای و همچنین اقتصاد مقاومتی قراردارد می توان به موارد ذیل اشاره داشت:
 ارتباط با بازارهای بین المللی و گسترش صادرات به ویژه صادرات غیر نفتی و همچنین ایفای نقش پل ارتباطی منطقه با دیگر استانهای سرزمین اصلی در زمینه های تجاری و صنعتی
 بهره برداری از پتانسلیهای طبیعی و سرمایه های سرزمینی در راستای توسعه استان و ایجاد صنایع مرتبط
 انتقال فناوری پیشرفته از طریق ایجاد شرکتها و صنایع دانش بنیان و همچنین افتتاح شعب دانشگاه های داخلی و خارجی
 جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی با توجه به استعدادها و پتانسیلهای موجود
 گسترش صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین زمینه های توسعه منطقه

مشخصات

  • کشور همسایه هم مرز:عراق- اقلیم کردستان-ترکیه
  • مرز رسمی:گمرک بانه- بازارچه مرزی سیرانبند

نقشه منطقه