راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد


سعید محمد؛

تلاش برای ایجاد دیپلماسی اقتصادی در مناطق آزاد کشور


دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر تعامل بیشتر سازمان های مناطق آزاد با فعالان اقتصادی تاکید نمود و ابراز امیدواری کرد که بتوان شرایط بهتری را فراهم کرد که فعالان اقتصادی در یک فضای سالم اقتصادی، دیپلماسی اقتصادی را رقم زنند.


به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در چهارمین سفر خود به منطقه آزاد ارس سفر کرد.

وی در این سفر دو روزه، طی نشستی با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس بر ایجاد تعامل مطلوب بین سازمان های مناطق آزاد با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی تاکید کرد و گفت: خیلی از موضوعات مطروحه در چارچوب اختیارات و حیطه عملکرد مناطق آزاد نیست، بخشی از مشکلات ناشی از عدم اجرای ماده 65 در مناطق آزاد است؛ در حالیکه مناطق آزاد می توانند با ارائه برخی مشوق ها در توسعه اقتصادی کشور نقش پررنگ تری داشته باشند.

مشاور رییس جمهور به حذف قانون معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: حذف معافیت مالیاتی در مناطق آزاد کشور آسیب جدی به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در این مناطق می زند و ما امیدواریم با تعامل و انسجامی که بین نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی وجود دارد، این موضوع هر چه سریع تر رفع شود.

وی ادامه داد: براساس استراتژی ها و چارچوب هایی که ما در دبیرخانه شورایعالی تعریف کرده ایم هر منطقه باید بسته به استعدادها و ظرفیت های مختص خود حرکت کند بخصوص در بحث دیپلماسی اقتصادی با همسایگان، توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت و اثرگذار است.

وی به توانمندسازی حوزه کشاورزی در منطقه آزاد ارس اشاره کرد و افزود: آنچه ما در ارس به دنبال آن هستیم، اول بحث توسعه کشاورزی است و بعد از آن صنایع تبدیلی و بسته بندی. با توانمندسازی حوزه کشاورزی می توانیم منطقه آزاد ارس را به محلی برای صادرات محصولات کشاورزی به سایر کشورها و محلی برای تولید در حوزه کشاورزی و شیلات تبدیل کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: همچنین در منطقه آزاد ارس در حوزه صنایع کوچک و متوسط، در بخش گردشگری، توریسم درمانی، توریسم علمی آموزشی پژوهشی فرصت های بی نظیری وجود دارد که باید آنها را احیا کنیم.

سعید محمد با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس در مقایسه با سایر مناطق آزاد کشور رشد و توسعه قابل توجهی دارد گفت: منطقه آزاد ارس به نسبت سایر مناطق رشد بسیار قابل توجهی داشته است؛ از همه مدیران ادوار مختلف که در ارس مدیریت کردند بخصوص در دوره مدیریت آقای نریمان که جهش خوبی را در خیلی از بخش ها در ارس شاهد هستیم تشکر می کنم. البته باید در زون های نوردوز و خداآفرین و جانانلو کارها با شتاب بیشتری انجام شود.

وی به هزینه بالای معیشت در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: مردم انتظار دارند، وقتی هزینه زندگی بالاست، بتوانند از منافع منطقه آزاد نیز بهره ببرند. در همین راستا خیلی ها دغدغه اشتغال را دارند. واقعیت موضوع این است که سازمان منطقه آزاد ارس این ظرفیت را ندارد و همین الان هم با مازاد نیرو مواجه است. ما باید بدنبال توسعه سرمایه‌گذاری در این منطقه باشیم. یکی از چارچوب هایی که ما گفتیم حتما در تمام قراردادهای سرمایه گذاری و صدور مجوزها و پروانه ها باید رعایت شود، این است که سرمایه گذاران موظف شوند تعداد نیروهای مورد نیاز خود را از افراد بومی استفاده کنند، در صورت اجرای اینکار در یک بازه زمانی کوتاه دیگر هیچ بیکاری در ارس نخواهد بود.

مشاور رییس جمهور گفت: در تلاشیم عملکرد و فعالیت های مناطق آزاد و دبیرخانه شورایعالی را بصورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار دهیم. این برنامه بصورت پایلوت در منطقه آزاد کیش اجرا می شود و با تکمیل آن به کل مناطق آزاد کشور تسری خواهد یافت.

سعید محمد ادامه داد: در 15 کشور همسایه ایران هزار و صد و هشتاد میلیارد دلار واردات صورت گرفته است که سهم ایران از صادرات به بازار این کشورها فقط 24 میلیارد دلار بوده است که این سهم بسیار اندکی است، و این به دلیل عدم حضور تیم های بازاریابی به منظور شناسایی پتانسیل های کشورهای همسایه و از طرفی عدم وجود زیرساخت مناسب در این مناطق است.

گفتنی است؛ در این نشست که با حضور محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، معصومه پاشایی بهرام نماینده مردم مرند و جلفا و حسین حاتمی نماینده مردم خداافرین، کلیبر و هوراند در مجلس شورای اسلامی و معاونین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در خصوص موضوعات و موانع موجود در این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وی همچنین در ادامه حضور خود در منطقه آزاد ارس ضمن دیدار با امام جمعه شهر جلفا، استاندار آذربایجان شرقی، از مجموعه بین المللی در حال احداث ورزش های ساحلی ارس، شرکت ارس خودرو دیزل (آمیکو)، فاز دوم شرکت پاراپلاستیک ارس، بزرگترین مجتمع گلخانه ای خاورمیانه و پایانه مرزی نوردوز بازدید کرد.

 


نسخه بتا