راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد


سعید محمد؛

مناطق آزاد به محل تلاقی بخش های اقتصادی تبدیل می شوند


دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: به منظور بهبود وضعیت اقتصادی کشور، مناطق آزاد کشور محل تلاقی بخش های مختلف اقتصادی از جمله سرمایه گذاران، تامین کنندگان منابع مالی، تولید کنندگان تجهیزات، صاحبان صنایع ‌و صادرکنندگان می شوند.


به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمد عصر دوشنبه در آیین گشایش نمایشگاه و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر آیفیکس 2021 در جزیره کیش اظهار داشت: ایران از برترین کشورهای جهان به لحاظ ذخایر هیدرو کربنی است، اگر هر کشوری چنین توانایی داشت، بدون شک اکنون به یک قطب و قدرت در عرصه صادرات این مواد تبدیل شده بود.
وی افزود: اقتصاد کشور به دلیل بیماری مزمن وابستگی به حوزه نفت، علی رغم داشتن دانش فنی نتوانسته است از ظرفیت ذخایر هیدروکربن کشور بهره ببرد بنابراین بایستی به گونه ای برنامه ریزی شود که شاهد تکمیل زنجیره نفت، گاز و پتروشیمی باشیم و از یک صادر کننده مواد خام به صادر کننده تمام محصولات این عرصه تبدیل شویم.

مشاور رییس جمهور ‌با بیان اینکه، با تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز می توانیم حلاوت درآمد نفت را به سفره ایرانی ها ببریم، گفت: امروز از بابت انرژی کشور به شدت نگرانی هایی وجود دارد به طوریکه اکنون بخش عمده این انرژی از پارس جنوبی استحصال می شود و تولید برق کشور به آن وابسته است که در این میدان گازی شاهد افت شدت گاز هستیم.

وی با بیان اینکه فاز 11 این میدان گازی که فاز افزایش دهنده میزان استحصال است، به دلیل خلف وعده غربی ها تکمیل نشده است، یادآور شد: ضرورت دارد که فعالان صنعت نفت که در بخش گاز فعالیت دارند، این مسئولیت را به دوش بکشند و این خلا را جبران کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی یادآور شد: در راستای انجام وظایف برای جبران این کاستی ها مناطق آزاد می توانند برای در کنار هم قرار گرفتن بخش های مختلف سرمایه گذاری و اقتصاد و تسهیل فرآیند ارتباط بین تامین کنندگان مالی، سرمایه گذاران، سازندگان تجهیزات نقش آفرینی کنند.
سعید محمد یادآور شد: مباحث معافیت های مالیاتی ( پس از رفع نقص مالیات ارزش افزود تا پایان سال جاری )، حق گمرکی و ترددهای اتباع خارجی به عنوان یک مشتقات سرمایه گذاران و ظرفیت های لجستیکی از جمله آب های آزاد و شبکه های ریلی و حمل و نقلی از جمله ویژگی های مناطق آزاد تجاری است که می‌تواند در تسهیل فرایندهای سرمایه گذاری نقش ایفا کنند.
وی اظهار داشت: این دبیرخانه در این مسیر در حال تدوین برنامه های مختلفی از جمله قطعیت پیدا کردن ایجاد بانک ارزی با همکاری بانک مرکزی است که فرآیندها را شتاب دهد و ظرفیت های جدیدی را در این مناطق برای تحقق اهداف اقتصادی دولت ایجاد کند.
مشاور رییس جمهور گفت: بانک ارزی و یا آفشور بانک ها بدون ارتباط بانک مرکزی فعالیت می کند و ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران بین المللی برای هزینه کرد منابع خود در مناطق آزاد با استفاده از این بانک استقبال نشان داده اند.
سعید محمد یادآور شد: طرح ها و برنامه های ایجاد تالار بین المللی بورس به جمع بندی رسیده و به زودی مقدمات ایجاد آن در 2 مرحله شامل تهیه اوراق و واگذاری اوراق به صورت ارزی و ارائه سهام ارزی انجام می شود که بهره بری از ظرفیت های توافق 25 ساله با چین از جمله برنامه های دبیرخانه در این زمینه است.
وی تکمیل زنجیره رمز ارزها در مناطق آزاد تجاری، استفاده از کیف پول و مشارکت عمومی و خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی به ویژه از محل سند همکاری 25 ساله چین را از دیگر روش های مختلفی اعلام کرد که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری به عنوان تامین منابع مالی در دست پیگیری دارد.

وی یاد آور شد: هم اکنون بیش از 100 فرصت سرمایه گذاری در مناطق آزاد شناسایی شده و از سرمایه گذاران دعوت به همکاری می کنیم تا از این فرصت ها در تمام مناطق آزاد تجاری و ویژه استفاده کنند.


نسخه بتا