راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد

بندر امیرآباد

منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در شرق استان مازندران و فاصله 51 کیلومتری مرکز استان قراردارد. این منطقه با دارا بودن اراضی پشتیبانی وسیع، برخورداری از زیر ساخت حمل و نقل مدرن چند وجهی، اسکله رو – روریلی و کامیون جهت ترانزیت و حمل یکسره کالا و همچنین دسترسی آسان به بازار مصرف کشورهای CIS با جمعیت بالغ بر 300 میلیون نفر توانسته نقش مهمی را در ابعاد ملی و منطقه ای ایفا نماید.
منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به عنوان یکی از نمادهای توجه ایران به مقوله ترانزیت کالا و ایجاد زیرساخت های اساسی حمل و نقل در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی و استفاده از حداکثر ظرفیت ترانزیتی کشور، نقشی بسیار مهم با اهدافی بسیار بزرگ مانند کسب درآمد ارزی، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری خارجی و بخش خصوصی، افزایش نقش جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر و ایجاد گذرگاه در شمال کشور را برعهده گرفته است.
عملیات احداث این مجتمع بندری بزرگ و مدرن از سال 1375 آغاز شد. استعدادهای بالقوه و امکانات متعدد آن موجب گردید در سال 1376 از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به عنوان منطقه ویژه اقتصادی به تصویب برسد. پس از پنج سال تلاش ، اولین نشانه های بندری بزرگ پدیدار شد و در اردیبهشت سال 1380 فاز اضطراری بندر بدست مرحوم شهید دکتر دادمان ، وزیر فقید وقت راه و ترابری افتتاح شد.

حمل و نقل دریایی به دلیل توسعه تجارت جهانی و رشد زنجیره ای مبادلات باری و اقتصادی یکی از به صرفه ترین شقوق حمل و نقل بوده که سهم زیادی از این تجارت را به خود اختصاص می دهد. با توجه به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه، ایده ساخت بندر بزرگ و مهمی در شرق مازندران بنام بندر امیرآباد در شهرستان بهشهر شکل گرفت و سپس عملیات اجرایی ساخت این بندر با محوریت مزایای راهبردی منطقه و  پس از مطالعه و تحقیقات فراوان در سال 1375 آغاز شد و سپس در سال 1376 به دلیل پتانسیل و استعداد و موقعیت مکانی مناسب ، توسط شورای عالی منطقه آزاد به عنوان منطقه ویژه اقتصادی معرفی شد. در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بعنوان بندر جوان نسل انقلاب اسلامی ( با قدمت 20 ساله) با وسعت 1060 هکتار اراضی پسکرانه به عنوان اولین بندر نسل سوم کشور، با دارا بودن 15 پست اسکله جهت پهلودهی انواع شناورها و تنها اسکله رو – رو ریلی در کشور با ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا به میزان 7.5 میلیون تن و بکارگیری مدرن ترین تجهیزات دریایی و بندری  نقش اساسی را در زنجیره تامین کالا ایفا می نماید.

این بندر با توجه به نزدیکی با بنادر آستراخان و ماخاچ کالا در روسیه، ترکمن باشی در ترکمنستان و بندر آکتائو قزاقستان و دسترسی به بازار مصرف ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای CIS نقش بسیار کلیدی در کریدور شمال  جنوب از جمله ترانزیت کالا از کشورهای CIS به کشورهای حوزه خلیج فارس و بالعکس داشته و از طریق دریای عمان به  شبه قاره هند و آبهای آزاد ارتباط دارد. وجود صنایعی همچون کشتی سازی، نیروگاه تولید برق، نزدیکی به فرودگاه و مرکز استان (فاصله 51 کیلومتری) از دیگر مزایای منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد می باشد که دسترسی تجار و بازرگانان را به این بندر به راحتی میسر نموده است. بندر امیرآباد دارای یک بندر تابعه (بندر نکا) با 3 پست اسکله بوده که پتانسیل تخلیه، بارگیری و سوآپ سوخت را دارا می باشد و از طریق خط لوله به پالایشگاه ری متصل است.

در سال های اخیر ثبت رکوردهای مختلف در زمینه جذب سرمایه گذاری، تردد شناورها و به تبع آن تخلیه و بارگیری از جمله ویژگی هایی بود که توجه صاحبان کالا و مسئولین استانی و کشوری را به خود جلب کرده و فرصت های سرمایه گذاری زیادی را برای آنها فراهم کرده است. همچنین تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در شرایط کنونی از جمله غلات و روغن خوراکی سبب ایجاد تسهیلات و امکانات لازم برای پهلودهی این کشتی را فراهم نموده و زنجیره تامین کالا از طریق حمل و نقل چندوجهی محسوس می باشد.

با وجود این تفاصیل در بخش ایمنی دریایی و بندری نیز بندرامیرآباد گوی سبقت را از رقیبان ربوده و با تجهیزات مدرن با گواهینامه های کیفیت جهانی مدیریت ، نقش مهمی در تجارت دریایی و سلامت دریانوردان ایفاء می کند .

یکی از اهداف اصلی ما در منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد  بهبود فرآیند و دسترسی همزمان به استانداردهای جهانی و بروزرسانی دانش ، تجربه ، توسعه ساختاری و ارتقاء توان عملیاتی بندر در حوزه‌های بندری و دریایی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و صاحبان کالا و تلاش جهت هوشمند سازی بنادر، ایفای مسئولیت های اجتماعی سازمان برای ارتقای آسایش و رفاه بندر نشینان و رشد حداکثری گردشگری دریایی است.

 

محمدعلی اصل سعیدی پور

مدیر بنـــادر و دریـــانوردی منطقه ویـــژه اقتـــصادی امیــرآبــاد

مزایای اختصاصی بندر امیرآباد

مهمترین ویژگی های بندرامیرآباد

 • بزرگترین بندرنسل سوم حاشیه دریای خزر
 • تنها بندر شمالی متصل به شبکه ریلی کشور
 • برخورداری از اسکله منحصر بفرد رو – رو ریلی
 • بهره مندی از ۱۵ پست اسکله با ظرفیت ۷,۵میلیون تن
 • ۱۰۶۰ هکتار اراضی پشتیبانی جهت سرمایه گذاری در زمینه های مختلف (صنعتی، تولیدی، خدماتی و...)
 • برخورداری از تجهیزات مدرن دریایی و بندری
 • پایلوت غلات شمال کشور
 • حلقه اصلی اتصال کریدور ترانزیت بین المللی شمال ، جنوب (INSTC)

 

بندرامیرآباد بندر نسل سوم کشور :

منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد بعنوان بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر و بندرنسل سوم کشور، افق جدیدی را در شکوفایی اقتصادی شمال کشور گشوده است. بندرامیرآباد را می توان یکی از موفق ترین بنادر در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی دانست. اراضی وسیع پشتیبانی (۱۰۶۰ هکتار) بهمراه امکانات زیر بنایی وصرفه اقتصادی ناشی از مزایای قانونی مناطق ویژه اقتصادی و معافیت مالیاتی برارزش افزوده بستر مناسب و امنی را جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی فراهم نموده است.

 

اطلاعات جغرافیایی بندر و نوع دسترسی (واحد فاصله : کیلومتر)

فاصله جغرافیایی بندر امیرآباد

 

مشخصات اسکله

مشخصات اسکله

 

مساحت انبار ها و محوطه بندر به تفکیک

مساحت انبار ها و محوطه بندر به تفکیک

 

تعداد تجهیزات خشکی به تفکیک نوع تجهیزات

تعداد تجهیزات خشکی به تفکیک نوع تجهیزات

 

تعداد تجهیزات دریایی به تفکیک نوع تجهیزات

تعداد تجهیزات دریایی به تفکیک نوع تجهیزات

 

اولویتهای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد :

 • فعالیتهای ترانزیتی سوخت اعم از احداث مخازن. 
 • فعالیتهای ترانزیتی کانتینرخودرو به مقصدکشورهای حوزه CIS.
 • فعالیتهای مرتبط باصنایع فولاد.
 • فعالیتهای مرتبط باصنایع چوب وکاغذ.
 • فعالیتهای صادراتی موادواسطه ای معدنی.
 • فعالیتهای ترانزیتی غلات.
 • سیستم های تأمین آب شیرین.
 • تأسیسات جمع آوری وتصفیه مواد زائد (Reception Facility)
 • ارائه خدمات آذوقه رسانی،آب رسانی وتدارکات ناوگان وفعالیتهای مشابه.
 • سایر فعالیت های اقتصادی با توجه به توان معاملات داخلی و نیازمندیهای کشورهای حاشیه شمال خزر 

 

شایان ذکر است سازمان بنادر و دریانوردی حمایت خود را از چهار مورد آخر فرصتهای سرمایه گذاری از طریق اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره شده و تخفیفات خاص در اجاره بهاء به متقاضیان مربوطه اعلام می دارد.

محورهای اصلی کسب و کار در منطقه

گالری

راه‌های ارتباطی

ارتباط با مدیر سرمایه‌گذاری منطقه

۰۱۵۲-۵۴۶۲۰۱۷
۰۱۵۲-۵۴۶۲۰۱۶
نسخه بتا