دات نت نیوک
  

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در محدوده اي به وسعت حدود 2600 هكتار در جنوب غربي ايران و در ساحل خليج فارس، واقع در شهرستان ماهشهر، شهر بندرامام خميني (ره) قرار گرفته شده است.
اين منطقه با توجه به موقعيت طبيعي و جغرافيايي و همچنين برخورداري از تسهيلات قانوني مناطق ويژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ويژه صنايع پتروشيمي و صنايع پايين دستي، تأمين منافع اقتصادي، اجتماعي و ملي، جذب تكنولوژي هاي جديد و افزايش اشتغال ايجاد گرديده است.
از نظر موقعيت جغرافيايي، منطقه از طريق بندر امام خمینی (ره) و از آبراه خور موسي به آبهاي آزاد بين المللي وازطريق راه آهن سراسري به تركيه، اروپا و آسياي مركزي دسترسي دارد. ،اين منطقه به عنوان بخشي از استان خوزستان ، همانند يك پايگاه استراتژيك و تاثيرگذار در مناطق نفت و گازخيز ايران عمل كرده است. دستيابي به منابع نفت و گاز مواد اوليه و خوراك واحدهاي صنعتي را بيش از پيش تسهيل مي نمايد.
در اين راستا سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي جهت مديريت و تحقق توسعه فعاليتهاي صنعتي و اقتصادي در منطقه از جمله صنايع پتروشيمي، به صورت زير مجموعه اي از شركت ملي صنايع پتروشيمي، براساس مصوبه تير ماه سال 1376 شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي فعاليت هاي خود را در سال 1377 آغاز كرده و از سرمايه گذاران داخلي و خارجي به منظور سرمايه گذاري در اين منطقه مهم اقتصادي دعوت به عمل آورده است .

سازمان مسئول : سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

  • مديرعامل :سید امید شهیدی نیا
  • تلفن دفتر مرکزی :5- 061-52110001
  • فکس دفتر مرکزی :061-52110000
  • آدرس دفتر مرکزی :خوزستان ، بندر امام خمینی (ره) ، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ، سایت 1 میدان آزادی ، سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی .
  • وب سایت:www.petzone.ir

تسهیلات مزیت ها و امکانات  منطقه:

- ورود ماشین آلات صنعتی از خارج  کشور بدون تشریفات گمرکی و عوارض گمرکی صورت می پذیرد

- ایجاد پنجره واحد در محل گمرک منطقه

- معافیت مالیات بر ارزش افزوده در داخل منطقه

- معافیت حاصل از  ارزش افزوده دریافتی کمیسیون تعیین ارزش افزوده و اعمال آن توسط گمرک

- ارائه خدمات زیربنایی ، مهندسی ، تسهیلات مواصلاتی ، انبارداری ، تخلیه ، بارگیری ، بهداشتی ، فرهنگی ، ارتباطات ، آموزشی و رفاهی و ارائه خدمات استفاده از اسکله مایعات منطقه .

- ارائه تنفس جهت پرداخت وجه زمین (اجاره به شرط تملیک) برای سرمایه گذاران

- وجود تصفیه خانه صنعتی پساب های صنعتی

- وجود بانک های مختلف در منطقه

- وجود باند  چرخ بال در منطقه

- تبادل خوراک بین مجتمعی از طریق زیرساخت های ایجاد شده در منطقه

- ایجاد فضای سبز جهت حفظ محیط زیست

- واگذاری زمین بصورت اجاره به شرط تملیک صورت می پذیرد

محصولات عمده تولیدی و صادراتی :

تولید و صادرات  محصولات جامد و مایع پتروشیمیایی  در صنایع بالا دست و میانی پتروشیمی

فرصت های سرمایه گذاری :

21  طرح در صنایع پایین دستی پتروشیمی و در صنایع میانی زنجیره های تعریف شده از قبیل زنجیره پروپیلن ، بنزن ، متانول ، پروپان ، اتیلن ، بوتان  و الفین   که در سند چشم انداز توسعه صنعت پتروشیمی تعریف شده است.