دات نت نیوک
  

منطقه ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

منطقه ويژه اقتصادي شهر فرودگاهي امام خميني (ره) با مساحتي بالغ بر 2500 هکتار واقع در ضلع غرب و جنوب غربي منطقه فرودگاهي و در 30 کيلومتري کلان شهر تهران قرار گرفته است، با توجه به موقعيت جغرافيايي مناسب و اتصال به شبکه هاي ارتباطي اصلي کشور جاده ای، ریلی و هوایی امکان مناسبي جهت رشد اقتصادي منطقه را فراهم آورده است.
خط یک مترو تهران نیز به این منطقه متصل شده است که مركز تهران را به فرودگاه وصل می کند و خط ریلی موجود نیز از شرق و غرب منطقه می گذرند که به جانب جنوب و غرب کشور کشیده شده است . این شهرلجستیک که در جوار فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) قرار گرفته است براي تبديل و فرآوری و انبارش کالاهایی با ارزش افزوده بالا را فراهم ساخته و زمینه صادرات مجدد این کالاها را نیز مهیا می نماید . تجار و صاحبان کالا می توانند با استفاده ازماشین آلات تولید و مونتاژ جدید و بدون پرداخت عوارض گمرکی و هزینه هاي سنگین در زمینه تولید محصولاتی با ارزش افزوده با قیمت قابل رقابت براي مصارف داخلی و صادرات فعالیت نمایند . این شهر همچنین می تواند به عنوان حلقه کلیدي ارسال کالا و نقطه اتصال میان حمل و نقل دریایی و زمینی وهوایی عمل کرده و صنایع و مراکز پراکنده اي که در اقصی نقاط کشور در بحث تبدیل و صادرات مجدد فعالیت می کنند را در خود جاي دهد .این شهر لجستیک با کاهش هزینه هاي تولید ، بسته بندي ذخیره سازي و حمل و نقل وتوزیع می تواند بستر لازم براي ایجاد یک نظام واحد براي اتصال جریان صادرات و واردات کالا را فراهم سازد و به عنوان حلقه کلیدي ارسال کالا و نقطه اتصال میان حمل و نقل دریایی ،زمینی ، هوایی و ریلی عمل کرده و باايجاد بستري مناسب براي برقراري یک نظام واحد در زنجیره واردات و صادرات ایفاي نقش نماید

سازمان مسئول : شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

  • فکس دفتر مرکزی :تهران - کیلومتر 30 بزرگراه خلیج فارس - شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)
  • تلفن دفتر تهران :51008650 – 021
  • فکس دفتر تهران :55677619 - 021
  • وب سایت:Ikac.ir\sez

مزاياي منطقه ویژه اقتصادی:

1- صدور و ترانزیت کالا از منطقه به بازارهاي جهانی

2- واردات مواد اولیه ، کالاهاي نیمه ساخته و تکمیل شده از بازارهاي منطقه اي و جهانی به منظور تولید ، پردازش و ایجاد ارزش افزوده جهت صادرات.

3- ارائه خدمات و ایجاد تسهیلات گمرکی (واردات- صادرات)،کارنه تیر، ترانزیت، بیمه و حمل ونقل در منطقه.

4- ایجاد تسهیلات گمرکی و روان سازي واردات ، صادرات ، تولید ، پردازش،صادرات مجدد و ترانزیت کالاهاي تولیدي ، ماشین آلات ، مواد اولیه و ابزار مور نیاز خط تولید ( از منابع داخلی و خارجی )

5- عدم اعمال محدودیت زمانی براي نگهداري کالا طبق توافق طرفین در انبارهاي منطقه با حداقل هزینه هاي انبارداري.

6- امکان واگذاري و فروش تمام یا قسمتی از کالا به دیگران در مقابل قبض انبار قابل معامله و نیز گواهی مبدا و قابل پذیرش بودن آن در کلیه بانک هاي کشور جهت گشایش اعتبار اسنادي .

7- مجاز بودن ورود و تخلیه کالا به اتکاي پروانه ترانزیت یا کارنه تیر از منطقه به سایر مناطق و گمرکات مرزي کشور و بالعکس با استفاده از تضمین شرکت هاي حمل و نقل بین المللی به اتکا کارنه تیر.

8- اعاده و دپوي کالاهاي ساخته شده از محل ورود موقت به منطقه جهت انجام امور صادرات یا ترانزیت و رفع تضمین و تعهدات .

9- معافیت کامل از تمامی عوارض گمرکی براي دستگاه هاي خط تولید ، تأسیسات و مواد اولیه در صورت سرمایه گذاري در داخل منطقه.

10- استفاده از قانون ارزش افزوده براي وارد کردن کالاي تولیدي به داخل کشور به میزان ارزش افزوده ایجاد شده بدون احتساب عوارض گمرکی

 

شهر لجستیک:

1-ایجاد هاب بار با توجه به موقعیت ویژه شهر فرودگاهی از جمله فرودگاه بین المللی و اتصال به بزرگراه ها و شبکه ریلی شمال-جنوب و غرب-شرق کشور

2- استقرار پلتفرم چند منظوره و یکپارچه حمل و نقل، زنجیره لجستیک و تولید

3- دسترسی به بازار بزرگ 30 میلیونی منطقه اي

4- استقرار در مسیر جاده ابریشم

5- فراهم سازي تسهیلات جهت پردازش و توزیع کالا

هاب باراندازی:

در تهران مشکلات بزرگی بابت استقرار و عملیات اجرایی بار اندازها وجود دارد و همچنین میزان حجم بالا بار در این کلان شهر و پراکندگی و عدم یکپارچگی باراندازهاي موجود نیز سبب ترافیک زیاد و آلودگی هواي شهر تهران شده است . با توجه به اینکه خط کمربندي 2 تهران (چرمشهر) که جاده گرمسار به جاده قزوین وصل می نماید و از جنوب شهر فرودگاهی میگذرد و با توجه به اینکه این کمربندي اتصال بین سه استان تهران – البرز – قزوین بوده استقرار بارانداز در شهر فرودگاهی امام میتواند مرکزیت جامع و کاملی با توجه به آن داشته باشد و همچنین سبب حذف بیش از 1000 هکتار انبار و بارانداز پراکنده درشهرتهران شده که اکثرا آنها از بافت فرسوده برخوردارند که باعث معضل ترافیک در سطح شهر و سبب ایجاد گره هاي ترافیکی و آلودگی شده است .

شهر فرودگاهی با توجه به اتصال راه آهن و جاده  و فرودگاه می تواند به عنوان بهترین مکان  اسقرارباراندازي هوشمند  کلان شهر تهران تبدیل شده و انتقال آن باعث کاهش چشمگیر ترافیک و تردد و حمل و نقل زائد در شهر تهران و آلودگی هاي صوتی و هوایی می شود.