دات نت نیوک
  

منطقه ویژه اقتصادی لامرد

برخورداری از ذخایر فراوان گاز نهفته در کشور و قیمت مناسب آن امتیازی است که کشور ما به خوبی از آن بهره مند است. وجود مخازن گازی شانول، وراوی، هما، تابناک از یک سو و بهره برداری از منابع عظیم گاز پارس جنوبی که حدود 7 تا 8 درصد کل ذخائر گازی جهان را در خود جای داده از سویی دیگر و تأکید در بهره برداری از مخازن آن به دلیل اشتراک میادین با کشور قطر و عدم امکان در اعمال حاکمیت بر حجم معینی از مخزن به دلیل ماهیت سیال آن موجب گردیده تا در برنامه های کلان کشور، راه اندازی مناطق ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر، به ویژه در حوزه تأثیرپذیر و راهبردی پارس جنوبی، به عنوان راه کاری پربازده جهت دستیابی به اهداف توسعه کشور در برنامه چهارم و پنجم توسعه درنظر گرفته شود.
ایجاد منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر در شهرستان لامرد ظرفیت مناسب و جدید تجاری و صنعتی را در کنار بزرگترین مخزن گازی جهان (پارس جنوبی) و خلیج فارس در اختیار کشور قرار داده تا علاوه بر اینکه به یک مرکز بزرگ و جاذب صنعتی و اقتصادی تبدیل می شود، باعث ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در تمامی جهات در کشور و به خصوص در جنوب کشور خواهد شد.
معرفی منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد
منطقه ویژه لامرد در جنوب استان فارس، شهرستان لامرد و در فاصله 6 کیلومتری شمال شرق شهر لامرد واقع شده است. مساحت آن بالغ بر 8500 هکتار بوده و فاصله هوایی آن از منطقه ویژه بر پارسیان، بندر و اسکله در شرف احداث واقع در استان هرمزگان بیش از 30 کیلومتر می باشد که توسط آزاد راه خلیج فارس به هم مرتبط خواهند شد. اهم صنایع پیش بینی شده جهت استقرار در منطقه ویژه لامرد آلومینیوم و صنایع پائین دست آن، سیمان، منیزیم، پتروشیمی، نیروگاه سیکل ترکیبی، نیروگاه خورشیدی و صنایع پائین دست فولاد می باشد.

سازمان مسئول : سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران

  • مديرعامل :دکتر فریدون فدایی دولت
  • تلفن دفتر مرکزی :071-52725363
  • فکس دفتر مرکزی :071-52725362
  • آدرس دفتر مرکزی :استان فارس،شهر لامرد،بلوار شهید نعیمی،بعد از دادگستری
  • تلفن دفتر تهران :021-88668753
  • فکس دفتر تهران :021-88662879
  • آدرس دفتر تهران :تهران،میدان ونک،بزرگراه شهید حقانی،حد فاصل چهار راه جهان کودک و گاندی،پلاک
  • ایمیل :info@seiiz.com
  • وب سایت:http://www.lamerdsez.ir/

مشوق های سرمایه گذاری و مزیت های کمکی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد


-  صدور و ترانزیت کالا به بازارهای جهانی
-  ورود کالا از منطقه ویژه جهت مصرف داخلی، تابع مقررات صادرات و واردات خواهد بود و صدور کالا از این منطقه بدون هیچگونه تشریفاتی انجام خواهد شد.
-  ورود کالا از خارج از کشور یا مناطق آزاد تجاری- صنعتی با کمترین تشریفات گمرکی انجام می شود.
-  کالاهایی که از خارج و یا از مناطق آزاد تجاری صنعتی یا مناطق دیگر به منطقه وارد می شوند می توانند بدون هرگونه تشریفات از کشور خارج شوند.
-  کلیه کالاهایی که برای تولید یا ارائه خدمات مورد نیاز منطقه وارد می شوند، مشمول مقررات عمومی صادرات واردات نبوده و واردات کالاهای مذکور به سایر نقاط کشور تابع مقررات صادرات و واردات خواهد بود.
-  کالاهای تولید شده در منطقه ویژه و نیز مواد اولیه و قطعات منفصله وارد شده از منطقه به داخل کشور، به دلیل عدم استفاده از منابع و سهمیه انرژی کشور مشمول ضوابط قیمت گذاری نمی باشد. 
-  مبادلات بازرگانی منطقه با خارج از کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری و صنعتی پس از ثبت در گمرک از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و خروج تحت هر عنوان معاف بوده و مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های واردات نمی باشد.
-  ورود کالاها، ماشین آلات و مواد اولیه واحدهای مستقر در منطقه ویژه، آزاد و بدون حقوق گمرکی و سود بازرگانی است و امکان ورود و خروج کالاها از منطقه به خارج از کشور بدون تشریفات گمرکی میسر خواهد بود. 
-  ارائه خدمات و تسهیلات انبارداری، تخلیه و بارگیری کالا در انبارهای عمومی و اختصاصی منطقه ویژه.
-  واردات و نگهداری کالا (مواد اولیه، ماشین آلات، ابزار و قطعات تولیدی) در انبارهای منطقه جهت تبدیل، تکمیل یا تعمیر به داخل کشور امکان پذیر می باشد. 
-  بهره مندی صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد از معافیت مالیاتی 10 ساله. 
-  کالاهای وارد شده به منطقه ویژه به میزان ارزش افزوده از مالیات معاف می باشد. 
-  استفاده از امتیاز تسهیلات مالی از محل صندوق ملی محیط زیست جهت واحدها و صنایع معدنی که خواستار مدیریت بهتر در کاهش پیامدهای سوء فعالیت های خود بر محیط زیست باشند. 
-  غالب مجوزهای مورد نیاز در منطقه از سوی مدیریت منطقه ویژه صادر شده و سرمایه گذار با مقررات پیچیده مواجه نخواهد بود.
-  استقرار اداره کار مستقل در منطقه، وجود قوانین خاص کار و کارگری و تسهیلات ویژه درخصوص ورود، خروج و بکارگیری اتباع خارجی. 
-  واردات مواد اولیه کالاهای نیمه ساخته و تکمیل شده از بازارهای منطقه ای و جهانی به منظور تولید، پردازش و ایجاد ارزش افزوده جهت صادرات.
-  ایجاد تسهیلات گمرکی و روان سازی واردات، صادرات، تولید، پردازش، صادرات مجدد و ترانزیت کالاهای تولیدی، ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار مورد نیاز خط تولید (از منابع داخلی و خارجی)

-  عدم اعمال محدودیت زمانی برای نگهداری کالا طبق توافق طرفین در انبارهای منطقه با حداقل هزینه های انبارداری مستثنی بودن آن ها از مقررات کالای متروکه.
-  امکان بیمه کلیه کالاهای وارده به منطقه از هنگام ورود تا خروج (دوره نگهداری) در انبارهای عمومی و اختصاصی زیرنظر گمرک منطقه 
-  مجاز بودن ترخیص تمام و یا قسمتی از کالاهای وارده به صورت ورود موقت از گمرک منطقه جهت انجام امور صادرات یا ترانزیت و رفع تضمین و تعهدات. 
برتری نسبی و موقعیت جغرافیایی منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد
شهرستان لامرد گرچه از نظر تقسیمات کشوری جزء استان فارس محسوب می شود، اما به جهت قرارگیری در نقطه تلاقی استان فارس، هرمزگان و بوشهر، از امکانات زیربنایی این سه استان در محدوده مزبور بهره مند می باشد. 
-  وجود فرودگاه بین المللی لامرد در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد
-  نزدیکی به فرودگاه بین المللی خلیج فارس واقع در منطقه ویژه انرژی پارس (عسلویه) 
-  همجواری با کشورهای حوزه خلیج فارس جهت هرگونه تبادلات تجاری
-  نزدیکی به بنادر و تأسیسات بندی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) و بندر منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری 40 میلیون تن در سال
-  همجواری با قطب های مهم انرژی (پارس جنوبی و شمالی، لاوان) جهت هرگونه تبادل صنعتی، تجاری و تکنولوژیکی 
-  قرار گرفتن لامرد در مسیر کریدورهای مهم ترانزیتی کشور (لامرد به شیراز، لامرد به لارستان، لامرد به عسلویه و لامرد به بندعباس 
-  پایان یافتن مطالعات مربوط به راه آهن شیراز- پارس جنوبی – منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد 
-  تأمین آب، برق و تلفن دوران ساخت صنایع واقع در منطقه
-  تأمین آب دوران بهره  برداری از طریق خلیج فارس 
-  نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 1 هزار مگاوات
-  مجاورت منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد با خط انتقال گاز سراسری 56 اینچ چهارم، هفتم، هشتم و امکان تأمین گاز  مورد نیاز
-  وجود اراضی مسطح بدون نیاز به هزینه های سنگین آماده سازی
-  وجود سرمایه اجتماعی بالقوه جهت مشارکت در طرح ها و صنایع مستقر در منطقه
-  مجاورت با شهر لامرد و امکان تأمین خدمات عمومی مورد نیاز در زمینه های آموزشی، بهداشتی، درمانی، رفاهی و خدماتی